Międzynarodowo

Chińczycy jako naród nowoczesny. Geneza chińskiego nacjonalizmu

Począwszy od pierwszej połowy XIX wieku Państwo Środka staje się areną niezwykłych przemian. Czas ten, w literaturze określany mianem „stulecia upokorzeń”, był z jednej strony okresem traumatycznym, z drugiej zaś stwarzał możliwość odkrycia nieznanej dotąd prawdy o świecie; zrozumienia i dostosowania się do logiki, która już wkrótce całkowicie zdominuje sposób jego funkcjonowania.

Czytaj całość »

Nacjonalizm, panarabizm i socjalizm. Ideologia syryjskiej partii al-Baas

Rewolucja z 8 marca 1963 roku dała w Syrii początek rządom partii al-Baas, które trwają do dnia dzisiejszego. Al-Baas ze względu na swój panarabski charakter nie istnieje jedynie w tym kraju, choć nie posiada równocześnie ogólnoarabskiego zwierzchnictwa. Jej odłamy występują lub występowały w Iraku, Libanie oraz Jordanii. W poniższym tekście w całości skupimy się jednak na syryjskiej gałęzi ruchu, gdzie ta partia się narodziła.

Czytaj całość »

Ewangelia, dolary i polityka. Fundamentaliści protestanccy w Stanach Zjednoczonych

Problematyka fundamentalistycznej prawicy protestanckiej w Stanach Zjednoczonych nie należy do spraw szeroko opisywanych nad Wisłą, mimo że jej oddziaływanie na politykę amerykańską potrafi być znaczące. Udowodniła to chociażby prezydentura G. Busha, ulubieńca fundamentalistów protestanckich i to nie tylko w Stanach Zjednoczonych. Bezkompromisowe poparcie Busha dla polityki Izraela, obrona tradycyjnych wartości czy stosunek do kary śmierci sprawiły, iż były prezydent nawet dziś cieszy się sporą sympatią religijnej prawicy protestanckiej.

Czytaj całość »