Recenzyjnie

Powrót geopolityki?

Mało kto w naszym kraju ma tak duży wpływ na wzrost zainteresowania geopolityką jak dr Jacek Bartosiak, który od mniej więcej dwóch lat w swoich licznych, dostępnych w internecie wystąpieniach, obrazowo nakreśla to, jak na mapie świata ścierają się interesy potęg. W związku z tym nie dziwi fakt, że pierwsza książka Bartosiaka, którą stanowi rozszerzenie jego pracy doktorskiej, cieszy się tak dużą popularnością.

Czytaj całość »

Nacjonalizm i prawica

Zagadnienia nacjonalizmu i prawicy, związków pomiędzy nimi oraz dzielących je różnic wciąż budzą emocje w łonie środowisk narodowych. Często możemy natknąć się na dyskusje, których uczestnicy wykłócają się o znaczenie poszczególnych pojęć, niejednokrotnie wyłączając swojego oponenta ze zbioru osób określanych danym terminem. Pomocną we właściwym rozumieniu tych pojęć jest wydana niedawno książka „Prawica – Nacjonalizm – Monarchizm. Studia politologiczno-historyczne”, autorstwa najwybitniejszego współczesnego przedstawiciela polskiego konserwatyzmu, prof. Jacka Bartyzela.

Czytaj całość »

Nacjonalizm w Państwie Środka

Chociaż Chiny otworzyły się na świat już kilkadziesiąt lat temu, głównie dzięki reformom Denga Xiaopinga, to wciąż stanowią dla nas wielki znak zapytania. Informacje serwowane nam przez media dotyczą przeważnie sytuacji ekonomicznej Państwa Środka, czemu zresztą nie ma co się dziwić – jego udział w światowej gospodarce, pomimo aktualnych trudności, jest i nadal zapewne będzie ogromny. Nie można jednak zapominać, że siła współczesnych Chin to nie tylko ekonomia, ale również czynniki społeczno-polityczne, wśród których należy wymienić nacjonalizm.

Czytaj całość »

Encyklopedia rewolucji francuskiej?

W kilka lat po międzynarodowym sukcesie „Czarnej księgi komunizmu” dominikanin Renaud Escande podjął się dzieła wydania analogicznej pracy zbiorowej na temat bardziej odległy, ale zdaniem wielu stanowiący praźródło wszelkich tendencji rujnujących cywilizację zachodnią. Kilka miesięcy temu efekty pracy duchownego i kilkudziesięciu wybitnych nieraz autorów (jak nieżyjący już Pierre Chaunu) stały się dostępne również polskiemu czytelnikowi.

Czytaj całość »